Najczęstsze powikłania po chorobie COVID-19 dotyczą zmniejszonej wydolności oddechowej. Koronawirus atakuje głównie układ oddechowy, stąd problemy z oddychaniem, duszności czy ograniczenie tolerancji wysiłkowej. Często pojawia się także uczucie niepokoju, zmęczenie w trakcie wykonywania prostych czynności, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia koordynacji ruchowej, ból mięśni i stawów, ból głowy. Objawom towarzyszą także problemy z koncentracją oraz pamięcią.

Wszystkie te objawy utrudniają podjęcie aktywności fizycznej i powrót do normalnego funkcjonowania, a to jeszcze bardziej przyczynia się do pogorszenia nastroju i wzmaga stres, smutek oraz brak motywacji do działania. Celem rehabilitacji po COVID-19 jest zniwelowanie skutków choroby i pomoc w powrocie do pełnej sprawności.

Rehabilitacja w naszym ośrodku rozpoczyna się od spotkania z lekarzem i fizjoterapeutą oraz szczegółowego wywiadu i oceny stanu zdrowia Pacjenta. Pozwala to na dobranie indywidualnych zabiegów rehabilitacyjnych z uwzględnieniem chorób towarzyszących.

Ćwiczenia oddechowe:

  • z oporem przy użyciu profesjonalnego zestawu do ćwiczeń oddechowych, prowadzące do poszerzenia pęcherzyków płucnych i zwiększenia przepływu oddechowego. Polecane są dla osób z fizjopatologią dróg oddechowych oraz jako środek zapobiegający komplikacjom po przebytej chorobie dróg oddechowych. Ćwiczenia dobrze wpływają na cały organizm, poprzez natlenienie, ułatwianie odksztuszania śluzu, ograniczenie ryzyka powstania nowych infekcji i skrócenie czasu rehabilitacji,

  • bez oporu, łagodzące dyskomfort oddechowy i poprawiające pracę układu oddechowego,

  • nauka prawidłowego oddychania torem przeponowym, które zwiększa ruchomość przepony oraz klatki piersiowej.

Inhalacje w grocie solnej z tężnią

Grota solna to miejsce gdzie panuje mikroklimat zbliżony do tego, jaki jest nad morzem. Ściany pomieszczenia pokryte są specjalnymi blokami solnymi oraz bryłami soli himalajskiej. Powietrze jest tu czyste i wysoko zjonizowane, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Przebywanie w grocie solnej wspomaga układ oddechowy, układ nerwowy, układ krążenia, układ pokarmowy oraz układ odpornościowy. Seans w grocie solnej korzystnie wpływa na osoby przemęczone, cierpiące na bezsenność i z niedoborem mikroelementów. Składniki mineralne, takie jak jod, wapń, żelazo, magnez, potas, miedź, brom i selen, uwalniane są do powietrza poprzez podgrzewanie i odpowiednią wentylację pomieszczenia. Temperatura jaka panuje w grocie oscyluje na poziomie 23–24 st. C, a wilgotność jest nie wyższa niż 45 %.

W naszej grocie solnej znajduje się także tężnia. Dzięki temu możliwa jest dodatkowa inhalacja wspomagająca leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy i ogólnego wyczerpania.

Oprócz inhalacji, pobyt w grocie solnej pozwala na relaks i odprężenie. W pomieszczeniu panuje półmrok, gra łagodna muzyka relaksacyjna, a seans odbywa się na leżakach. Baśniowego klimatu dodają wbudowane lampki rozświetlające bryły soli oraz oświetlające tężnię.

Kinezyterapia

  • ćwiczenia na przyrządach, marsz na bieżni, jazda na rowerze, poprawiające tolerancję wysiłkową i wzmacniające siłę mięśni oraz ogólną kondycję organizmu,

  • ćwiczenia kończyn górnych wykorzystujące kabinę UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego) wraz z profesjonalnym osprzętem. W skład osprzętu do kabiny wchodzą zestawy podwieszek, linek, pasów, mankietów, kamaszków, ciężarków miękkich oraz drobnych akcesoriów jak esiki, bloczki i drabinka. Kabina wykorzystywana jest do leczenia schorzeń narządów ruchu, w tym między innymi aktywizowania obręczy barkowej, do której przyczepione są mięśnie oddechowe.

Nordic walking

Prawidłowa technika ruchów podczas marszu z kijami poprawia koordynację i ogólną kondycję organizmu, aktywując aż 90% mięśni w organizmie. Podczas treningów przyspiesza akcja serca, a organizm jest lepiej dotleniony. Nordic walking poprawia samopoczucie, łagodzi skutki stresu i zmniejsza napięcie w organizmie.

Wsparcie psychologiczne

Konsultacje psychologiczne są ważnym elementem rehabilitacji po COVID-19. Wsparcie psychologiczne ma na celu pomoc w uporaniu się z poczuciem lęku, niepewności, izolacji oraz odzyskać równowagę po chorobie.

Całodobowa opieka wykwalifikowanego zespołu

Nad bezpieczeństwem Pacjentów czuwa wykwalifikowany zespół. W ośrodku znajduje się gabinet lekarski oraz gabinet fizjoterapii, gdzie wykonywane są indywidualne zabiegi rehabilitacyjne wg wskazań lekarza.